"Nic nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent. Nic nie jest bardziej powszechne niż ludzie ze zmarnowanym talentem. Nie zastąpi jej geniusz. Niespełniony geniusz to dziś niemal przysłowie. Nie zastąpi jej wykształcenie. Świat pełen jest wykształconych rozbitków. Wytrwałość i determinacja - oto prawdziwa potęga!" - Israel Regardie

środa, 21 grudnia 2016

Rajd na amerykańskich giełdach

Stało się - konsolidacja na amerykańskich indeksach, która trwała przez większą część 2015 roku i pierwszą połowę 2016 została zakończona mocnym wybiciem. Nie spełniły się tym samym zapowiedzi, iż wybór Donalda Trumpa na prezydenta spowoduje załamanie się rynków. Co prawda kontrakty na indeksy amerykańskie w wieczór wyborczy nurkowały o przeszło 5%, lecz to właśnie był idealny moment by ponownie dokupić akcji i czekać na odreagowanie rynku.

Od tego czasu główne benchmarki amerykańskiej giełdy są w silnym trendzie wzrostowym, który niektórzy komentatorzy określają szaleństwem.


Obserwując hossę za oceanem od 2009 roku moim zdaniem wkraczamy w fazę "Euphoria", która została oznaczona na powyższym wykresie jako ostatnie stadium całego cyklu. Potwierdza to także długoterminowe, ogólne oznaczenie fal Elliota, zaprezentowane na poniższym wykresie


Moim zdaniem jesteśmy obecnie w fali piątej; podfali trzeciej, którą może charakteryzować bardzo mocna dynamika wzrostowa (połączenie euforii charakteryzującej fale piąte ze stabilnością trendu charakterystycznego dla trójek). 

Kluczowym pytaniem pozostaje jak długo ten trend się utrzyma i do jakich poziomów indeksy zostaną wyciągnięte. Tego nie wiem - natomiast od wielu lat banki centralne całego świata uprawiają eksperymentalną politykę  i mają niekwestionowany wpływ na cały rynek finansowy. Nawet hossa 1990-2000, za rządów Billa Clintona, nie miała takiego wsparcia prasy drukarskiej, jak obecny trwający 7 lat rynek byka. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż nowy prezydent Donald Trump to kapitalista i przedsiębiorca z krwi i kości, który swoimi progospodarczymi decyzjami, takimi jak obniżka podatków, może dodatkowo wesprzeć amerykańską gospodarkę a tym samym wspomóc dynamikę i żywotność omawianej fali piątej.


Wesołych świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

wtorek, 15 listopada 2016

"MARS" - superprodukcja od National Geographic

W ostatnią niedzielę miała miejsce premiera superprodukcji National Geographic "MARS". Jeśli interesujesz się tematyką kolonizacji innych planet i podboju kosmosu to obok tego serialu fabularnego nie możesz przejść obojętnie.

Seria „MARS” łączy elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa. Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana jest z perspektywy odbywającej się w 2033 r. fikcyjnej misji załogowej na Czerwoną Planetę. Seria niejako spekuluje o przyszłości firmy SpaceX i w pewnym sensie realizuje aktualne wizje Elona Musk'a, który pojawia się na ekranie osobiście.

W serialu obok konstruktorów marsjańskich łazików z całego świata wystąpili studenci z Politechniki Białostockiej. To twórcy łazika RED, który w tym roku na międzynarodowych zawodach łazików w USA zajął 7. miejsce (w poprzednich latach studenci Politechniki Białostockiej wygrywali tę rywalizację).

Pierwszy odcinek serii zrobił na mnie duże wrażenie i serdecznie polecam tę produkcję.


niedziela, 6 listopada 2016

Dywergencja SP500 i Russell 2000

Pogłębiająca się korekta na giełdach amerykańskich potęgowana w ostatnich dniach niepewnością związana z postacią Donalda Trumpa uwidoczniła bardzo ciekawą dywergencję, która w przeszłości była niepokojącym prognostykiem (np. w 2007 roku przed wybuchem kryzysu finansowego).

Negatywna dywergencja powstaje na indeksach gdy spośród dwóch benchmarków rynku jeden zachowuje się wyraźnie słabiej i nie osiąga nowych maksimów w trwającym trendzie. Taka sytuacja miała miejsce w ostatnich tygodniach pomiędzy szerokim indeksem SP500 i indeksem małych spółek Russel 2000.

Co ciekawe w piątek SP500 zaliczył dziewiątą sesję spadkową z rzędu co jest najdłuższą taką serią od 1980 (!) roku. Dodatkowo VIX, nazywany indeksem strachu, osiągnął najwyższe poziomy od Brexitu.


Dodatkowo Russel 2000 wybił się z panującego od lutego trendu wzrostowego co prezentuje poniższy wykres:


W najbliższych dniach rynki będą zdominowane informacjami wokół wyborów prezydenckich w USA. Rosnące szanse Donalda Trumpa implikują niepewność co przekłada się na spadki cen akcji. Jego ewentualne zwycięstwo może doprowadzić do tąpnięcia na rynku w stylu Brexit (jeden/dwa dni mocnych spadków) lecz w mojej opinii zostanie to szybko odrobione.

sobota, 20 sierpnia 2016

12 sposobów na zmarnowanie sobie życia

12 Sposobów na zmarnowanie życia – to znakomity artykuł o tym, co powinniśmy robić, aby zmarnować sobie życie, czyli czego powinniśmy w życiu unikać. Co robić, aby na łożu śmierci móc powiedzieć sobie z czystym sumieniem: „Ale to wszystko schrzaniłem“?

1. Nie dbaj o przyjaźnie. Licz na to, że same się jakoś podtrzymają. Kiedy Ci na kimś zależy, dobrze się z nim bawisz, lubisz z tą osobą spędzać czas, daje Ci ona radość – nie rób nic, aby troszczyć się o tę relację i ją przedłużać. Nie dzwoń, nie pisz, nie wychodź z inicjatywą, nie proponuj wspólnego spędzania czasu. Wasze drogi  rozejdą się na zawsze, nawet nie zauważysz kiedy. A potem? Kto wie, może spędzisz ostatnich 15 lat życia w domu opieki na darmo marząc, żeby taki dawny przyjaciel Cię odwiedził? Wspaniała wizja!

2. Żyj tak, jak tego oczekują inni. Nawet nie wiesz czego naprawdę chcesz, bo wciąż tylko spełniasz czyjesz oczekiwania, pogrążając się w coraz większym cierpieniu, a potem już tylko zobojętnieniu? Myślisz o zupełnie innym życiu, tylko nie masz na nie odwagi? Świetnie! Pamiętaj: jesteś winny swoim rodzicom, szefom, partnerom i wszystkim innym dokładnie takie życie, jakie oni dla Ciebie zaplanowali.

3. Uzależniaj swoje szczęście od opinii innych. Konsekwencja powyższego. W życiu absolutnie najważniejsze i radykalnie kluczowe jest to, żeby wujek Romek pochwalił Twoje życiowe wybory przy rodzinnym obiedzie.

4. Bój się wszelkich zmian. Panicznie. Przecież zmiany są tylko na gorsze! Jest Ci źle w związku? Nieważne, jak się on skończy to będzie jeszcze gorzej! A Ty sobie na pewno nie poradzisz sam/a! Na pewno! Dlatego zestarzej się u boku osoby, której nawet nie lubisz.

5. Nie akceptuj zmian. Kiedy zmiany już przyjdą – a przyjdą zawsze – buntuj się przeciw nim. Powinno być jak było! Żyj w takiej bolesnej tęsknocie przez wiele, wiele lat. Może nie do samej śmierci, bo przed śmiercią tej tęsknoty zdążysz jeszcze oczywiście pożałować.

6. Bój się robić nowe rzeczy. Nic dobrego z nich nie wyjdzie! Po co przełamywać lęk, skoro można dać mu się ograniczać i unieszczęśliwiać? Znajomi jadą na weekend na drugi koniec Polski, masz szansę jechać z nimi, zawsze marzyłeś o takich spontanicznych przygodach – ale się boisz, bo ich w sumie nie za bardzo znasz, bo na miejscu będą jakieś inne osoby, których nie znasz, bo miejsca też nie znasz, bo co to będzie, na pewno będzie stres, i dziwnie, i chyba jednak nie ma co… Super! Daj się powstrzymać temu lękowi! Zostań w domu, a ramach weekendowego szaleństwa – przejedź się na rowerze! Tą samą trasą co w każdy weekend.

7. Bądź niecierpliwy/a. Jeśli robisz coś, co ma poprawić Twoje życie – stajesz się milszy/a dla siebie i dla innych, zdobywasz się na nieco większą odwagę, poznajesz nowych ludzi i miejsca – oczekuj zbawiennego efektu NATYCHMIAST. Jeśli nie stajesz się w pełni szczęśliwą osobą OD RAZU – uznaj, że nie ma to sensu i z bezpiecznie podwiniętym ogonem wróć na stare, przetarte smutkiem szlaki.

8. Pracuj bardzo, bardzo, bardzo dużo. Na tyle dużo, żeby nie mieć czasu na pozostałe sfery życia. Umrzesz samotny/a i w poczuciu ogólnego bezsensu, ale za to będziesz mieć dużo fajnych wspomnień z roboty.

9. Nie wyrażaj uczuć. Zwłaszcza wobec najbliższych! Oni na pewno wiedzą co do nich czujesz. Skąd o tym wiedzą? No, wiedzą, na pewno wiedzą! Poza tym co, masz tak po prostu powiedzieć rodzicom albo przyjaciołom, że ich kochasz? Ale jak to? Co oni na to powiedzą? Tylko się ośmieszysz! Niech lęk przed tym, że się ośmieszysz, będzie naczelną siłą w Twoim życiu. To będzie super życie, bez ośmieszenia no i tak ogólnie, bez śmiechu.

10. Nie ciesz się małymi rzeczami. Liczy się tylko Wielki Plan. Dopóki go nie zrealizujesz – a nigdy go nie zrealizujesz – nie ma w Twoim życiu miejsca na radość, szczęście i ulgę. Takim planem może być zarobienie miliarda dolarów, zdobycie wszystkich gór na Ziemi, osiągnięcie Niewzruszonej Łaski i inne tego typu rzeczy. Wszystko co może spotkać Cię po drodze do tych rzeczy – kąpiel nago w jeziorze, kot, który wystawia Ci brzuch do głaskania, uśmiech nieznajomej osoby w metrze, gra w ping ponga o 3 nad ranem itd. – to tylko zamuła i nic nie znaczące przystanki na drodze do Celu.

11. Pij dużo alkoholu, bierz dużo narkotyków. Czyż poimprezowy kac, z tym swojskim poczuciem, że w nocy zrobiło się z siebie idiotę i delikatną, acz dobrze wyczuwalną nutą stanu lękowego, nie jest wspaniałą rozgrzewką przed długoletnim poczuciem winy w jesieni życia?

12. Bądź dla siebie niemiły. Nie ufaj sobie. Wymagaj od siebie zawsze więcej. Nie wybaczaj sobie słabości, potknięć, smutku, wszystkiego co ludzkie. Zapomnij, że pod wieloma warstwami oblepiających Cię lęków, złości, siniaków i zawiści, pod tym całym zamknięciem-w-sobie-żeby-przetrwać, jest świetlisty, kilkuletni chłopiec, który uwielbia się śmiać i wygłupiać i wymyśla całe światy. Nigdy się do tego chłopca nie uśmiechaj. I nigdy mu nie mów, że go kochasz.
Gotowe!

PS. Paliwem dla tego tekściku – oprócz życia! – była lektura książki Bronnie Ware „Czego najbardziej żałują umierający“ (Wydawnictwo Czarna Owca). To książka bardzo mądra i bardzo ją polecam! http://zmemlani.pl/

Autor: Maciek Kaczyński 
Źródło: http://www.kempinsky.pl/

wtorek, 28 czerwca 2016

Soros stawia na spadek kursu Deutsche Bank

Agencja Bloomberg poinformowała dziś rano, że 85 letni miliarder George Soros poprzez swój fundusz Soros Fund Management dokonał krótkiej sprzedaży ok. 7 mln akcji Deutsche Banku. Transakcja o wartości 100 milionów euro miała miejsce w ostatni czwartek 24 czerwca.

Akcje Deutsche Banku osiągnęły wczoraj historyczne minima w okolicach 12 euro za akcje - ostatni raz taką wycenę bank miał na dnie kryzysu finansowego w 2008 roku gdy obawiano się o stabilność całego systemu finansowego.

Soros nie należy do osób, które tracą na swoich transakcjach pieniądze - nie wróży to dobrze dla dalszej wyceny niemieckiego giganta, który zatrudnia ponad 100 000 osób na całym świecie. Jego słynna transakcja z 1992 roku, znana jako 'złamanie banku Anglii', na której zarobił w jedną noc 1 miliard dolarów to tylko przykład - doskonale pamiętam gdy w 2011 roku kupował wysoko oprocentowane obligacje krajów PIGS za 2 miliardy euro. Jak się później okazało, przy wsparciu europejskich instytucji, była to świetna okazja inwestycyjna. Obserwowanie portfolio takich gigantów może być wskazówką na jakie walory warto zwrócić uwagę.

Zbliżające się do poziomów paniki z początku roku CDSy niemieckiego banku także nie wróżą nic dobrego (wykres poniżej). Nie zdziwię się jeżeli w przeciągu najbliższych kilku tygodni kurs akcji DB zejdzie poniżej 10 euro.


wtorek, 17 maja 2016

FTSE MIB - indeks giełdy włoskiej, Deutsche Bank

Potencjalna pięcio-falowa struktura Elliott'owska na indeksie giełdy włoskiej FTSE-MIB.


Na uwagę zasługują także notowania Deutsche Banku, które osiągnęły poziom dołka po krachu finansowym w 2008 roku. Przebicie tych poziomów (okolice 14 euro za akcję) może być bardzo negatywnym sygnałem prowadzącym do silnej wyprzedaży i uruchomienia stop lossów. Akcje największego niemieckiego banku systematycznie tracą na wartości, mimo zapewnień, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, podobnie jak Lehman Bank w 2008 roku. Wtedy także, do samego końca zapewniano, że bank jest wypłacalny i nie ma się czego obawiać. Nie potwierdzają tego ceny 5 letnich CDS-ów Deutsche Banku, które po noworocznej panice nie chcą powrócić do 'bezpiecznych' rejonów.


wtorek, 5 kwietnia 2016

Krótki film o prawdzie i fałszu

Świetny materiał o pułapkach jakie towarzyszą nam każdego dnia - o tym co jest faktem, a co nie, w świecie pełnym informacji. Jako inwestorzy codziennie mamy do czynienia z terabajtami danych, które wpływają na nasze decyzje inwestycyjne. Film pomaga ulepszyć filtr znajdujący się w naszych głowach, przez który te informacje są przetwarzane Materiał został przygotowany przez znanego youtubera - SciFun'a, którego kanał serdecznie polecam.

 
SciFun - krótki film o prawdzie i fałszu, źródło: youtube

wtorek, 8 marca 2016

Rajd złota

Od początku roku złoto podrożało o ok. 20 % co w opinii niektórych jest przesłanką za złamaniem kilkuletniej bessy na tym metalu i rozpoczęciu nowego rynku byka.

W ostatnich dniach mogliśmy zapoznać się z danymi dotyczącymi zaangażowania dużych spekulantów na rynku złota - wartość ich pozycji długiej netto urosła do poziomu 152 413 kontraktów co w przeszłości sygnalizowało lokalne wykupienie rynku.


W najbliższy czwartek 10 marca EBC ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i wygłosi komunikat dot. ewentualnego dalszego luzowania polityki pieniężnej. Ta decyzja, uwzględniona już w cenach złota, w połączeniu z dużą ekspozycją netto spekulantów może być dobrym momentem na zamykanie pozycji długich w myśl zasady 'kupuj plotki sprzedawaj fakty'. 

piątek, 12 lutego 2016

Teoria Einsteina potwierdzona - fale grawitacyjne istnieją

Pierwszy raz naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne — zmarszczki czasoprzestrzeni przewidziane przez Einsteina 100 lat temu. Te fale pochodziły ze zderzenia czarnych dziur.

- Szanowni państwo, zaobserwowaliśmy fale grawitacyjne. Tak jest, zrobiliśmy to! — rozpoczął specjalną konferencję prasową w Waszyngtonie prof. David Reitze, fizyk z Uniwersytetu Florydy, rzecznik eksperymentu LIGO, którego celem było właśnie wykrycie „zmarszczek". Nie owijał w bawełnę, bo niepotwierdzone informacje o wielkim, sensacyjnym odkryciu krążyły już od kilku dni.
Zaobserwowane 14 września o godz. 10.51 rano fale pochodziły ze zderzenia czarnych dziur oddalonych miliard lat świetlnych od Ziemi. Dwa niezwykle gęste obiekty okrążały się wzajemnie, zbliżając po spirali. Wreszcie czarne dziury, każda o masie co najmniej 30 razy większej niż nasze Słońce, wpadły na siebie wyzwalając zniekształcenia czasoprzestrzeni.

Dla naukowców z międzynarodowego zespołu astrofizyków eksperymentalne potwierdzenie teorii to „nowa era w astronomii", przełom w obserwacjach kosmosu i badaniu grawitacji. Fale umożliwia prowadzenie obserwacji najdalszych — i najwcześniejszych — obiektów we Wszechświecie. Z czasów tuż po Wielkim Wybuchu.

Fale zostały zarejestrowane przez gigantyczne detektory laserowe (LIGO — Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) znajdujące się w USA — w Luizjanie i stanie Waszyngton. Potwierdzenie, że nietypowy sygnał to rzeczywiście poszukiwane od lat fale zajęło naukowcom kilka miesięcy. Problem polegał na zmierzeniu odkształceń promieni lasera o długości 4 km. Wymagana precyzja — podkreślali naukowcy — była ogromna. Odchylenie wiązki było 10 tys. razy mniejsze niż proton — to odchylenie to właśnie ślad przejścia fali grawitacyjnej.

- To co zobaczyliśmy fantastycznie pokrywa się z teoretycznymi wyliczeniami Alberta Einsteina — ekscytował się prof. Karsten Danzmann z Instytutu Maksa Plancka Fizyki Grawitacji, europejski szef zespołu poszukiwaczy fal grawitacyjnych. — Wyglądało zbyt pięknie, aby być prawdziwe.
Dokładne informacje o wynikach eksperymentu dopiero ukażą się w „Physical Review Letters". Jednak już teraz wiadomo, że dla fizyków i astrofizyków te wyniki są sensacją. — To najważniejsza rzecz w fizyce od chwili potwierdzenia istnienia bozonu Higgsa — mówi prof. Danzmann. — To odkrycie tej miary, co określenie struktury DNA. Jest to materiał na Nagrodę Nobla, nie ma co do tego wątpliwości.
Po zarejestrowaniu fal, naukowcy przekonwertowali je na fale dźwiękowe. — Naprawdę mogliśmy usłyszeć, jak uderzają w środku nocy — mówił fizyk z MIT Matthew Evans podczas konferencji w Waszyngtonie. — Każdy sygnał docierający do Ziemi puszczaliśmy przez głośniki i słuchaliśmy jak czarna dziura robi bum.

Zachęcam do obejrzenia wideo opisującego całe zjawisko:


[źródło: rp.pl]

czwartek, 21 stycznia 2016

Sentyment zapowiada (chwilowe) wzrosty

W ubiegłotygodniowym raporcie AAII (link) dotyczącym nastrojów amerykańskich inwestorów pojawiły się bardzo ciekawe liczby. Procentowa ilość byków zmalała do poziomu 17.90% czyli  najniższego od 2005 roku. Tak niska wartość może stanowić przesłankę za formowaniem się lokalnego dołka (w myśl strategii kontrariańskiej,  która polega na robieniu dokładnie przeciwności tego, co większość rynku). 14 kwietnia 2005 roku udział byków w raporcie AAII wyniósł skrajnie niski poziom 16,5% co zaznaczyłem na poniższym wykresie:


Choć styczeń na rynkach akcji wygląda póki co źle nie jest to miesiąc, w trakcie którego widywaliśmy krachy giełdowe. Bo dalszą podróż indeksów na południe w tym tempie można by już zacząć interpretować jako krach. 

Rynkom amerykańskim należy się korekta; wskaźnik odchylenia SP500 od średniej dwustu-sesyjnej jest w okolicach -200 punktów, co w przeszłości często stanowiło poziom obronny. Wykres w ostatnich miesiącach przypomina sytuację z 2007 roku - będącą wstępem do krachu z 2008 roku.


Jeżeli spojrzymy na SP500 w szerszym ujęciu to zaczyna on wyglądać niepokojąco. Niewykluczone, że obserwujemy właśnie pierwszy poważny ruch po zmianie długoterminowego, bo trwającego 6 lat, trendu wzrostowego. Rok 2015 był w zasadzie jedną wielką konsolidacją, za którą kryć się może odsprzedaż przewartościowanych akcji przez smart money.



Etykiety

10 marzec (1) 1180 (1) 12 sposobów na zmarnowanie życia (1) 20 lipca 2014 (1) 20.07.2014 (1) acta (1) aktualny trend (5) Alan Greenspan (2) all ordinaries (1) amerykański indeks małych spółek (1) analiza (7) analiza długookresowa (5) analiza fundamentalna (1) analiza giełdowa (5) analiza rynku (3) analiza sp500 (10) analiza średnioterminowa (5) analiza technicza (2) analiza techniczna (8) analiza złota (3) analogie na giełdzie (1) andromeda initiative (1) Arabtec Holding Co. (1) artur hess (3) artur hess tancerz (1) audusd (3) badanie rynki akcji (1) baltic dry index (1) bańka spekulacyjna (1) ben bernanke (1) bessa (6) BOVESPA (1) bóbrka (1) bullish/bear ratio (1) bux (2) CAC40 (3) carry trade (1) cenzura internetu (1) CFTC (1) cftf (1) chf/pln (1) Christine Lagarde (1) Christopher H. Browne (1) comex (1) COT (1) cpi (1) cykl inwestycyjny (1) cykl prezydencki (7) cykliczność (1) cytaty (2) czarne złoto (1) czas trwania korekty (1) dach mansardowy (1) dane makroekonomiczne (1) DAX (12) deutsche bank (2) DFMGI (1) di napoli (1) djia (1) długie cienie (1) dolar (3) dolar amerykański (3) dolar australijski (1) dolar index (1) donald trump (1) dopiski (7) dow jones (1) dow-gold (2) dow-jones (1) dubai (1) dywergencja (2) dźwignia finansowa (1) ebc (3) ed seykota (1) efekt grudnia (1) efekt potwierdzenia (1) egzamin maklerski (2) einstein (1) elliott (2) elon musk (1) emerytura (1) emocje (3) Era zawirowań (1) euforia (1) eur/pln (1) eur/usd (6) eurchf (1) eurjpy (2) eurusd (6) fala piąta (2) fale Elliotta (10) fale grawitacyjne (1) fazy księżyca (2) FED (3) fed bena bernanke (1) finanse (1) finansowe cytaty (1) forex (10) formacja głowy i ramion (6) formacja trójkąta (7) formacje cenowe (2) frank szwajcarski (1) FTSE 100 (2) ftse mib (1) ftse100 (1) gbpusd (1) geopolityka (1) george friedman (1) george soros (2) giełda (8) giełda w hiszpanii (1) giełda w szanghaju (1) gold (6) gold ichimoku 2 daily (1) gwiazda polarna (1) harmonia rynku (1) hedge (1) hessalpari (1) hindenburg omen (2) hossa (7) howard abell (1) ibex35 (1) ichimoku (2) ignacy łukasiewicz (1) imf (1) indeks dolara (1) indeks strachu (2) indeksy amerykańskie (1) independent trader (1) index giełdowy australia (1) inflacja (1) inwestycje (1) ISM (1) jacek walkiewicz (1) jak zostałem milionerem (1) jan fijor (1) JP Morgan (1) kingsman (1) klin zniżkujący (1) klin zwyżkujący (3) komisja nadzoru finansowego (1) konsolidacja (2) korekta (5) korekta 1:1 (2) korekta 10% (2) korekta ABC (1) korekta nieregularna (2) korekta pędząca (2) korekta płaska (2) korekta prosta (3) kosmos (1) krach (5) krótki film o prawdzie i fałszu (1) kryzys (1) krzyż śmierci (3) kurs dolara (1) kursy maklerskie (2) kwartał (1) lehman brothers (1) licencja maklera (1) LOP (1) lot paraboliczny (1) luka cenowa (1) luka wyczerpania (1) luki cenowe (1) Mała książeczka o inwestowaniu w wartość (1) manfradytrade (1) manifestacja (1) manipulacja (1) manipulacja na rynku złota (1) mars (1) marzec (1) materiały (1) MERVAL (2) meta trader (1) metale szlachetne (3) michael jackson symfonicznie (1) michael shermer (1) mikołaj rylski (1) money management (1) Murphy (1) mWIG40 (2) mWIG40 a WIG20 (1) myfxbook (6) najmocniejszy okres (1) nasdaq (3) następne 100 lat (1) nastroje na rynku (1) national geographic (1) nbp stopa procentowa kredyty hipoteczne (1) neuroekonomia (1) new york stock exchange (1) nyse (3) nzdusd (1) objęcie bessy (1) odwrócone RGR (3) opcje (1) opinia (1) opór (2) oRGR (4) ostrzeżenie (1) oszczędzanie (1) oszustwo (1) pamm (1) panika (1) paul tudor jones (1) pipa (1) pips (1) podaż (1) podejście kontrariańskie (1) podsumowanie wyników (1) podusmowanie 2022 rynki finansowe kryptowaluty (1) podwójny szczyt (3) polityka (1) portfel (1) portfolio (1) poziom 1050 (1) poziomy Fibonacciego (2) ppk (1) prognozowanie (1) projekcja (1) protest (1) przemyślenia (2) psychologia inwestowania (2) psychologia spekulacji (1) pszenica (1) pułapka na byki (1) put (1) rachunek prawdopodobieństwa (1) rajd św. mikołaja (1) rajd złota (1) raporty (1) recenzja (4) relative strength index (1) rezerwa federalna (3) rezerwy srebra (1) rgr (3) robert koppel (1) ropa (1) ropa naftowa (2) ROST (1) RSI (2) russel 2000 (5) russell 2000 (1) rynek amerykański (1) rynek byka (2) rynek niedźwiedzia (1) rynek walutowy (1) rynek złota (13) rynki (1) rynkowy umysł (1) s&p100 (1) scam (1) scifun (2) sentymen (2) sentyment na rynku (4) sentyment sii (1) sezonowość (2) sezonowość złota (2) sezonowść (1) Shanghai Composite (1) shiller pe (1) short (1) silny dolar (1) sma100 (2) SMA200 (1) SMA400 (3) SMI (1) sopa (1) SP500 (28) sp500 weekly trend (5) spacex (1) spekulacja (30) spekulant (2) spółki amerykańskie (1) spx (1) srebro (2) statement (1) stop lossy (2) stopa zwrotu (1) stopy procentowe (1) sui30 (1) sWIG80 (2) symulacja sp500 (1) symulacja wig (1) sytuacja na giełdzie (1) szczyt (1) szpulka (1) średnie kroczące (1) świat jako wioska; David J. Smith; If the World Were a Village (1) świece japońskie (1) taniec (1) target point (1) technika ichimoku (3) tesla (1) trader doskonały (1) trader vic (2) Trader Vic II (1) trader21 (1) trading (11) trading jam session (1) trend (5) trend na giełdzie (3) trend wzrostowy (3) trójkąt prostokątny (2) us dollar index (1) usd/pln (3) van tharp (1) victor sperandeo (2) vix (6) vxo (1) wall street (1) waluta carry trade (1) wewnętrzna gra (1) wheat (1) wig (1) wig20 (9) wig30 (1) wkupienie rynku (1) wrzesień (1) wskaźnik (1) wskaźnik odchylenia (2) wskaźniki (1) wsparcie (2) wspomnienia gracza giełdowego (1) wybory usa (1) wykupienie (1) wzrostowe tygodnie (1) xauusd (2) youtube (1) zapiski spekulanta (4) zarządzanie aktywami (1) zarządzanie pozycją (1) zarządzanie ryzykiem (1) zasady gry (2) zasięg formacji (1) złoto (9) złoto analiza (2) złoty (1) złoty krzyż (2) zmiana trendu (2) zmienność (1) zniesienia Fibonnaciego (1)