"Nic nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent. Nic nie jest bardziej powszechne niż ludzie ze zmarnowanym talentem. Nie zastąpi jej geniusz. Niespełniony geniusz to dziś niemal przysłowie. Nie zastąpi jej wykształcenie. Świat pełen jest wykształconych rozbitków. Wytrwałość i determinacja - oto prawdziwa potęga!" - Israel Regardie

piątek, 4 stycznia 2013

Zapiski spekulanta cz. 92 - WIG20 a sentyment INI

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) od połowy 2011 roku prowadzi Indeks Nastrojów Inwestorów (INI). Wskaźnik ten, będący odpowiednikiem amerykańskiego AAII, pokazuje oczekiwania inwestorów co do trendu na giełdzie przez następne 6 miesięcy i jest udostępniany na łamach strony SII (link).

Indeks Nastrojów Inwestorów na dzień 04.01.2013
Aktualne notowania wskaźnika wskazują, że aż 64,7% uczestników parkietu spodziewa się w najbliższych 6 miesiącach trendu wzrostowego. Co więcej tylko 16,5% twierdzi, że na giełdzie nastąpią spadki. Jeżeli prześledzimy dane historyczne zarówno wskaźnika INI jak i AAII dowiemy się, że tak przeważająca pewność siebie którejś ze stron rynku prędzej czy później kończy się ruchem odwrotnym do ich oczekiwań.

Aby sprawdzić jakie mogą być następstwa tej nierównowagi, korzystając ze szczegółowych danych INI, obliczyłem iloraz ilości byków względem niedźwiedzi. Sprawdziłem zatem ilu byków przypadało na jednego niedźwiedzia w momentach największej nierównowagi na rynku. Maksymalne wartości tego indeksu zaznaczyłem na wykresie warszawskiego WIGu20:


Na wykresie zaznaczyłem sytuacje gdy na rynku na jednego niedźwiedzia przypadało co najmniej 3 byków. Jak widać tak wysokie wartości obliczonego indeksu zbiegły się z formowaniem lokalnych szczytów lub nawet rozpoczęciem większych ruchów spadkowych.

Na podstawie indeksu możemy wysnuć wniosek, że dokupywanie teraz akcji narażone jest na duże ryzyko. Pociąg już dawno odjechał i w tej sytuacji moim zdaniem zostaje tylko przesuwanie profitujących stop lossów dla inwestorów, którzy zakupów dokonali kilka tygodni temu. Pozostałe wnioski pozostawiam Czytelnikom.


Aktualne pozycje:
- Gold L 1630$

26 komentarzy:

  1. W twojej stopce "brak pozycji". Czy to znaczy, że nie kupiłeś złota? Co cię powstrzymuje?
    Krzysiek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kupiłem, tzn buy limit kupił a mnie nie było kilka godzin przy notowaniach, pozdrawiam!

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. no i doczekales sie 1630, jak narazie dynamiczne odbicie. ja przespalem ale jezeli faktycznie jedziemy teraz w trojke to bedzie nie jedna okazja by dolaczyc, a dla ciebie pewnie zeby powiekszyc, pozycje. najlepszego w nowym roku! ;) JFK

      Usuń
  3. Czytam właśnie książkę "Trader Doskonały" Van K. Tharp'a i choć jestem dopiero w połowie gorąco polecam ten tytuł każdemu traderowi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pod koniec roku można było zaobserwować ciekawą sytuację w raportach z Net Commitments of Futures Traders - najwięksi gracze, czyli commercials, od października nieustannie są po krótkiej stronie rynku. Bardzo ciekawy był raport z 18 grudnia, który wykazał, że commercials posiadają netto rekordowe 40 000 kontraktów. Być może była to zagrywka pod fiasko ustaleń paktu fiskalnego ale nie zmienia to faktu, że raport wciąż wskazuje jednoznacznie, że tzw. smart money shortuje.

    To co się działo na kontraktach 31 grudnia, czyli wystrzał w górę, to prawodpodobnie między innymi pokrywanie tych krótkich pozycji. Ciekaw jednak jestem, jak commercial'e zareagowali na 15 punktową lukę, która powstała 1 stycznia i czy wciąż kiszą te wszystkie krótkie pozycje.

    Najbliższy raport będzie moim zdaniem bardzo ciekawy ponieważ jeżeli commercials wciąż będą utrzymywać krótką pozycję netto, to scenariusz, który chodzi mi po głowie, że to co się działo na SP500 od września do listopada to jedynka lub fala A, wzrosty w listopadzie i grudniu to fala 2 lub B, a przed nami przynajmniej jeszcze jedna mocna fala spadkowa, stanie się prawdopodobny.

    Proszę zobaczyć jak ładnie commercials łapało longi w rynku zniżkującym w maju i czerwcu by odwrócić się z pozycją w okolicach września. Gdyby to miał być koniec wyprzedaży to smart money powinno być już w listopadzie po długiej stronie rynku i teraz czerpać z tego korzyści. A nie są. Najbliższy raport już jutro.

    Link do aktualnego raportu w formie graficznej: LINK

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem świeżym czytelnikiem, oglądanie rynku złota i wpisów na forum w ostatnim czasie było bardzo ciekawe, gratuluję dobrej pozycji.
    Jeśli można to chciałbym zapytać jak wygląda Twoje wejście na rynek: czy czekałeś na 1630, jeśli tak to jaki zakładałeś stop? Czy może obserwowałeś rynek na przy tym poziomie i w pewnym momencie uznałeś że kupujesz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, w tym przypadku złożyłem wcześniej transakcję buy limit ze stopem 10$ jednakże zazwyczaj obserwuje rynek i decyduję się na wejście na podstawie niższych interwałów, np. M15.

      Usuń
  6. INI to sciema, większość od dłuzszego czasu klika na odwrót licząc, że zarobi na kotrarianach :-))

    Zobacz na AAII i ostatni odczyt.
    Change from last week:
    Bullish: -5.7
    Neutral: -0.3
    Bearish: +6.0

    Na FW cel 2850 to kwestia czasu. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co masz na myśli twierdząc, że INI to ściema? Ostatnie zdanie twojego wpisu jest dla mnie komunikatem, że albo zaczynasz albo zaraz skończysz ;)

      Usuń
  7. Artur! Gdyby Cię mocno zatanawiała ta nieskończenie nudna, i - nie bujmy się użyć tego słowa - wk...ca konsolidacja na SP500, to już spieszę z wyjaśnieniem. To przeze mnie. 3 stycznia o 20:35 otworzyłem kontrolny S na poziomie 1455. Wielkość pozycji na pewno ma znaczenie - pięć kontraktów. I z całą pewnością, właśnie o te 5 kontraktów chodzi hrubym ;-).
    Widzę, że styczniowy raport z koncentracji pozycji wypadł "pomyślnie" skoro zdecydowałeś się na S. Mógłbyś podrzucić obrazek? Inna sprawa, że 80 punktów w krótkim czasie imponuje ale i sugeruje ograniczone możliwości dalszego marszu na północ. Chociaż tego też wykluczyć nie można...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Marku, bardzo fajny komentarz - szczególnie ta kwestia z grubym ;)

      Ostatni raport CFTC zawiera informacje z 31 grudnia 2012 więc niestety nie obejmuje noworocznego ruchu na północ. Z raportu wynika, że commercial's dołożyli znów pozycji krótkich. Czekam zatem do piątku na kolejny raport, który już będzie obejmował reakcję na rozwiązanie problemu z klifem.

      Faktycznie ostatnie godziny to straszny marazm na Wall Street. Zamieszczam wykres z moją koncepcją na SP500: WYKRES ps. odnowiłeś L na złocie? :)

      Usuń
    2. ps. korekta nieregularna c/b=1.272 wystąpiła także na Nasdaq, jako że indeks ten jest w ostatnich tygodniach wyraźnie słabszy także zdecydowałem się na S z 2740.

      ps2. w kwestii raportów, zrobiłem coś takiego jak 'Raporty i wskaźniki' - link jest na samej górze bloga (link bezpośredni) - z czasem postaram się tu zamieścić wszystkie te wskaźniki, które są istotne - aktualizacja oczywiście automatyczna.

      Usuń
    3. L na złocie? Eee... a masz jakieś inne pytanie? ;-) Straszna lipa Panie! Po pierwsze - walnąłem byka u góry w stylu naszego prezydenta i byłbym wdzięczny gdybyś go skorygował, bo mi strasznie wstyd. Mam nadzieję, że masz możliwość edycji. Help, help!
      Po drugie - jestem d... wołowa, bo nawet mając podany temat na tacy nie potrafię wykorzystać sposobności. Ciebie nie było przy komputarze, a pozycję masz jak malowanie. A ja? Spodziewałem się, że będzie ponowny test 1630, Ty pisałeś, rynek dawał sygnały i... nic! Patrzyłem jak notowania dwukrotnie przewiercają się przez 1626 i byłem jak sparaliżowany. Koniec końców oworzyłem L ale dopiero przy 1647. A że fajnie rosło, to dobrałem przy 1662 i się zaczęło. Wytrzymałem nerwowo falę a, ale teraz przy 1658 zamknąłem obydwie pozycje, bo sam widzisz, że notowania chodzą ostatnio tak, jak Fibo zagra. Odnowię niżej, a jeśli niżej nie będzie, to gdzieś spróbuję się wstrzelić. Mówię Ci, kiedyś napiszę "Wspomnienia tradera nieudałoty" ;-)

      Usuń
  8. Potencjalny scenariusz na złocie: WYKRES - ponownie ładny klaster korekty prostej i fibo 61,8.

    OdpowiedzUsuń
  9. co do raprorów COT - gruby też się myli, początek roku 2012 :)
    http://www.pl.image-share.com/ijpg-172-159.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za link - dałeś mi argument do sprawdzenia jak sytuacja wyglądała przed 2012 rokiem. Postaram się taki grafik, uzupełniony o historyczne dane, przedstawić w ciągu paru dni na blogu. Pozdrawiam!

      Usuń
  10. Odpowiedzi
    1. No i po pędzącej;) jesteśmy po dobrej stronie rynku ;)

      Usuń
  11. Trade na EURUSD, korekta 1:1 w trendzie, wejście po świecy kierunkowej M15, zysk do ryzyka 5/1, zysk 55 pips: WYKRES

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. będę wdzięczny jak będziesz wrzucał więcej takich komentarzy, nawet po fakcie :)

      Usuń
    2. Co masz na myśli pisząc 'świeca kierunkowa'? Bo google na ten temat milczy...

      Usuń
    3. To jeden ze smaczków Praktyków Forex :)

      Usuń
  12. Fajny pomysł z tym indeksem byków do niedźwiedzi - jak teraz patrzę na wykres Wigu to post opublikowałeś idealnie na szczycie :) Pzdr! JFK

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

10 marzec (1) 1180 (1) 12 sposobów na zmarnowanie życia (1) 20 lipca 2014 (1) 20.07.2014 (1) acta (1) aktualny trend (5) Alan Greenspan (2) all ordinaries (1) amerykański indeks małych spółek (1) analiza (7) analiza długookresowa (5) analiza fundamentalna (1) analiza giełdowa (5) analiza rynku (3) analiza sp500 (10) analiza średnioterminowa (5) analiza technicza (2) analiza techniczna (8) analiza złota (3) analogie na giełdzie (1) andromeda initiative (1) Arabtec Holding Co. (1) artur hess (3) artur hess tancerz (1) audusd (3) badanie rynki akcji (1) baltic dry index (1) bańka spekulacyjna (1) ben bernanke (1) bessa (6) BOVESPA (1) bóbrka (1) bullish/bear ratio (1) bux (2) CAC40 (3) carry trade (1) cenzura internetu (1) CFTC (1) cftf (1) chf/pln (1) Christine Lagarde (1) Christopher H. Browne (1) comex (1) COT (1) cpi (1) cykl inwestycyjny (1) cykl prezydencki (7) cykliczność (1) cytaty (2) czarne złoto (1) czas trwania korekty (1) dach mansardowy (1) dane makroekonomiczne (1) DAX (12) deutsche bank (2) DFMGI (1) di napoli (1) djia (1) długie cienie (1) dolar (3) dolar amerykański (3) dolar australijski (1) dolar index (1) donald trump (1) dopiski (7) dow jones (1) dow-gold (2) dow-jones (1) dubai (1) dywergencja (2) dźwignia finansowa (1) ebc (3) ed seykota (1) efekt grudnia (1) efekt potwierdzenia (1) egzamin maklerski (2) einstein (1) elliott (2) elon musk (1) emerytura (1) emocje (3) Era zawirowań (1) euforia (1) eur/pln (1) eur/usd (6) eurchf (1) eurjpy (2) eurusd (6) fala piąta (2) fale Elliotta (10) fale grawitacyjne (1) fazy księżyca (2) FED (3) fed bena bernanke (1) finanse (1) finansowe cytaty (1) forex (10) formacja głowy i ramion (6) formacja trójkąta (7) formacje cenowe (2) frank szwajcarski (1) FTSE 100 (2) ftse mib (1) ftse100 (1) gbpusd (1) geopolityka (1) george friedman (1) george soros (2) giełda (8) giełda w hiszpanii (1) giełda w szanghaju (1) gold (6) gold ichimoku 2 daily (1) gwiazda polarna (1) harmonia rynku (1) hedge (1) hessalpari (1) hindenburg omen (2) hossa (7) howard abell (1) ibex35 (1) ichimoku (2) ignacy łukasiewicz (1) imf (1) indeks dolara (1) indeks strachu (2) indeksy amerykańskie (1) independent trader (1) index giełdowy australia (1) inflacja (1) inwestycje (1) ISM (1) jacek walkiewicz (1) jak zostałem milionerem (1) jan fijor (1) JP Morgan (1) kingsman (1) klin zniżkujący (1) klin zwyżkujący (3) komisja nadzoru finansowego (1) konsolidacja (2) korekta (5) korekta 1:1 (2) korekta 10% (2) korekta ABC (1) korekta nieregularna (2) korekta pędząca (2) korekta płaska (2) korekta prosta (3) kosmos (1) krach (5) krótki film o prawdzie i fałszu (1) kryzys (1) krzyż śmierci (3) kurs dolara (1) kursy maklerskie (2) kwartał (1) lehman brothers (1) licencja maklera (1) LOP (1) lot paraboliczny (1) luka cenowa (1) luka wyczerpania (1) luki cenowe (1) Mała książeczka o inwestowaniu w wartość (1) manfradytrade (1) manifestacja (1) manipulacja (1) manipulacja na rynku złota (1) mars (1) marzec (1) materiały (1) MERVAL (2) meta trader (1) metale szlachetne (3) michael jackson symfonicznie (1) michael shermer (1) mikołaj rylski (1) money management (1) Murphy (1) mWIG40 (2) mWIG40 a WIG20 (1) myfxbook (6) najmocniejszy okres (1) nasdaq (3) następne 100 lat (1) nastroje na rynku (1) national geographic (1) nbp stopa procentowa kredyty hipoteczne (1) neuroekonomia (1) new york stock exchange (1) nyse (3) nzdusd (1) objęcie bessy (1) odwrócone RGR (3) opcje (1) opinia (1) opór (2) oRGR (4) ostrzeżenie (1) oszczędzanie (1) oszustwo (1) pamm (1) panika (1) paul tudor jones (1) pipa (1) pips (1) podaż (1) podejście kontrariańskie (1) podsumowanie wyników (1) podusmowanie 2022 rynki finansowe kryptowaluty (1) podwójny szczyt (3) polityka (1) portfel (1) portfolio (1) poziom 1050 (1) poziomy Fibonacciego (2) ppk (1) prognozowanie (1) projekcja (1) protest (1) przemyślenia (2) psychologia inwestowania (2) psychologia spekulacji (1) pszenica (1) pułapka na byki (1) put (1) rachunek prawdopodobieństwa (1) rajd św. mikołaja (1) rajd złota (1) raporty (1) recenzja (4) relative strength index (1) rezerwa federalna (3) rezerwy srebra (1) rgr (3) robert koppel (1) ropa (1) ropa naftowa (2) ROST (1) RSI (2) russel 2000 (5) russell 2000 (1) rynek amerykański (1) rynek byka (2) rynek niedźwiedzia (1) rynek walutowy (1) rynek złota (13) rynki (1) rynkowy umysł (1) s&p100 (1) scam (1) scifun (2) sentymen (2) sentyment na rynku (4) sentyment sii (1) sezonowość (2) sezonowość złota (2) sezonowść (1) Shanghai Composite (1) shiller pe (1) short (1) silny dolar (1) sma100 (2) SMA200 (1) SMA400 (3) SMI (1) sopa (1) SP500 (28) sp500 weekly trend (5) spacex (1) spekulacja (30) spekulant (2) spółki amerykańskie (1) spx (1) srebro (2) statement (1) stop lossy (2) stopa zwrotu (1) stopy procentowe (1) sui30 (1) sWIG80 (2) symulacja sp500 (1) symulacja wig (1) sytuacja na giełdzie (1) szczyt (1) szpulka (1) średnie kroczące (1) świat jako wioska; David J. Smith; If the World Were a Village (1) świece japońskie (1) taniec (1) target point (1) technika ichimoku (3) tesla (1) trader doskonały (1) trader vic (2) Trader Vic II (1) trader21 (1) trading (11) trading jam session (1) trend (5) trend na giełdzie (3) trend wzrostowy (3) trójkąt prostokątny (2) us dollar index (1) usd/pln (3) van tharp (1) victor sperandeo (2) vix (6) vxo (1) wall street (1) waluta carry trade (1) wewnętrzna gra (1) wheat (1) wig (1) wig20 (9) wig30 (1) wkupienie rynku (1) wrzesień (1) wskaźnik (1) wskaźnik odchylenia (2) wskaźniki (1) wsparcie (2) wspomnienia gracza giełdowego (1) wybory usa (1) wykupienie (1) wzrostowe tygodnie (1) xauusd (2) youtube (1) zapiski spekulanta (4) zarządzanie aktywami (1) zarządzanie pozycją (1) zarządzanie ryzykiem (1) zasady gry (2) zasięg formacji (1) złoto (9) złoto analiza (2) złoty (1) złoty krzyż (2) zmiana trendu (2) zmienność (1) zniesienia Fibonnaciego (1)