Po wybiciu formacji odwróconej głowy z ramionami, o której wspominałem w 2009 roku we wpisie na blogu (Link), cena złota weszła w długoterminowy kanał wzrostowy utrzymany do dnia dzisiejszego. Na początku sierpnia b.r. doszło do wybicia górą wspomnianego kanału i logarytmicznego wzrostu ceny złota do poziomu 1920$ za uncję. W trakcie kolejnych kilku tygodni rynek skonsolidował się by w efekcie utworzyć podwójny szczyt. Dynamiczne wzrosty zakończone formacją odwrócenia trendu zaowocowały silną przeceną. Cena złota gwałtownie powróciła do długoterminowego kanału wzrostowego respektując dwustudniową średnią kroczącą, która bardzo dobrze sprawdza się na tym metalu szlachetnym.
Z technicznego punktu widzenia dopóki złoto jest we wspomnianym kanale obowiązuje długoterminowy trend wzrostowy. Dopiero wyjście dołem z tego kanału mogłoby zainicjować większą wyprzedaż. Wciąż utrzymuje 1/3 pozycji short z poziomu 1783$ na wypadek takiego scenariusza. Kluczowe wydaję się być zachowanie ceny wobec SMA200 oraz dolnego ograniczenia kanału spadkowego. W scenariuszu wybicia dołem dolnego ograniczenia kanału wzrostowego ciężko jednoznacznie ocenić potencjalny zasięg korekty, ale moim zdaniem trzeba liczyć się nawet z poziomami 1000-1100$ za uncję.
Analiza wykresu złota techniką Ichimoku; cena pozostaje wciąż ponad chmurą Ichimoku na interwale dwudniowym. O takim sposobie analizowania cen złota wspominałem w jednym z ostatnich wpisów. Potencjalne wybicie górą z chmury Ichimoku jest sygnałem kupna z atrakcyjnym stosunkiem zysku do ryzyka dla inwestora zainteresowanego średnioterminowymi ruchami w trwającej od 2000 roku sekularnej hossie. Osobiście posługując się m.in. tą metodą buduję także swoją pozycję w złocie fizycznym. Aktualnie występuje duże prawdopodobieństwo ponownego wejścia w chmurę bądź wybicia chmury dołem. W takiej sytuacji nie będę powiększał pozycji short wypatrując jedynie dobrej okazji do pokrycia jej.
Moim zdaniem w najbliższych tygodniach, dobrym miejscem na budowanie pozycji długich na rynku złota będzie:
- testowanie SMA200;
- testowanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego;
- wybicie górą chmury Ichimoku na interwale 2-dniowym.
Te 3 punkty wydają się być rozsądnym rozwiązaniem na podpięcie się do ponad 10 letniej hossy, oczywiście zakładając, że nie została ona zakończona podwójnym szczytem w październiku b.r. Osobiście uważam, że to jeszcze nie koniec. Jeżeli jednak rynek mnie zaskoczy utrzymam obecnie otwarte pozycje short.
Patrząc na złoto od strony wskaźnika Dow-Gold, o którym wspomniałem w 2009 roku (Link) jesteśmy na poziomie 6.72 pkt. Taki wynik opowiada za utrzymaniem się długoterminowej hossy na rynku złota.
Warto także przyjrzeć się sezonowym ruchom na rynku złota oraz cenom z uwzględnieniem cyklu prezydenckiego.
Warto także przyjrzeć się sezonowym ruchom na rynku złota oraz cenom z uwzględnieniem cyklu prezydenckiego.
Dodatkowym pozytywnym sygnałem jest pro-wzrostowy raport COT, o którym szerzej pisze kolega GoldBlog (Link) oraz blog o surowcach (Link)
Aktualnie cena złota konsoliduje się w formacji trójkąta, której zasięg wynosi ok 103$. W przypadku wybicia górą można spodziewać się ruchu w kierunku 1730$ za uncję. Wybicie dołem powinno skutkować zejściem ceny do poziomu 1510$.
Aktualnie cena złota konsoliduje się w formacji trójkąta, której zasięg wynosi ok 103$. W przypadku wybicia górą można spodziewać się ruchu w kierunku 1730$ za uncję. Wybicie dołem powinno skutkować zejściem ceny do poziomu 1510$.
Aktualne pozycje:
SP500 short 1195pkt, 1153 pkt.
Gold short 1783$
DAX short 5520 pkt.
Short na złocie zamknięty (1630$)
OdpowiedzUsuńRealizacja shortów sp500 (1190pkt, 1225 pkt) i dax (5350pkt). Niewykluczone, że wybicie dołem konsolidacji na sp500 było pułapką na niedźwiedzie.
OdpowiedzUsuńPanie Arturze jaka platforma posiada interwał 2 dniowy ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńPlatforma IDM Trader, pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń