Indeks giełdy niemieckiej DAX ponownie znalazł się pod dSMA100. 100 dniowa średnia krocząca ma w tym momencie podwójne zadanie; oprócz standardowej funkcji oporu stanowi także podstawę odwróconej formacji RGR, która utworzyła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu sesji giełdowych.
Kształtowanie się tej formacji można było wyczuć już wcześniej. Osobiście zrealizowałem wszystkie pozycje short zajęte na poziomach ~5720. Jeżeli rynek znów nie będzie potrafił przebić się przez SMA100 pojawi się kolejna okazja do zajęcia pozycji krótkich. W przypadku pokonania tego oporu zasięg wynikający z formacji wynosi ok. 270 punktów co daje punkt docelowy na poziomie ok. 6000 pkt.
Wybicie odwróconej formacji RGR na kursie USD/PLN prawdopodobnie było fałszywe. Złoty wykazał się dużą siłą i dotychczas nie pozwolił na przebicie poziomów ponad 3zł za dolara mimo gwałtownie spadającego kursu EUR/USD i korekty na giełdzie. W związku z tym wyszedłem z wszystkich pozycji long na tej parze walutowej.
Warto zwrócić uwagę na indeksy mWIG40 i sWIG80 w ostatnich tygodniach i porównać je do WIG-u20. Okazuje się, że w ostatnich dniach indeksy mniejszych spółek odrobiły (procentowo) więcej w zapoczątkowanej w połowie stycznia korekcie niż indeks blue-chipów. To sygnał siły rynku, którego nie można zlekceważyć. Prawdopodobnie zwiastuje on nowe szczyty na warszawskim parkiecie.
Ciekawa sytuacja ma miejsce na rynku złota. Analizując zachowania banków (na podstawie raportów COT) można zaryzykować stwierdzeniem, że w obecnej korekcie spadkowej rynek osiągnął już swoje dno (okolice 1050$). W związku z tym ponownie interesować mnie będą kontrakty long. Przypominam, że rynek wciąż nie zrealizował zasięgu formacji oRGR sygnalizowanej kilka miesięcy temu; http://arturhess.blogspot.com/2009/09/zapiski-spekulanta-cz-3-zoto.html
The American Dream Is Far From Over
1 godzinę temu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz